İlçemiz İçin Planladığımız Projelerimiz

Araklı ve mahallerimizin kısa sürede kalkınması, adının tüm Türkiye’de duyurulması, Örnek projelerle anılan marka bir şehir olması için planladığımız projelerimiz ve tahmini bitiş süreleri aşağıdadır:

1. İlçemizin Mahalleleriyle beraber oldukça büyük bir ilçe olması nedeniyle, birkaç kişi tarafından karar alınıp yönetilmesi mümkün değildir. Bu nedenle yönetim kademeleri aşağıdaki gibi oluşacaktır. En az bir Başkan yardımcımız kadın kardeşlerimiz olacak, Araklıya kadın eli değecektir. Yapılacaklar her komisyonun ortak kararı ile hayata geçirilecektir. Keyfi kişisel kararlar alınmayacaktır.

A: Gençler ve Çocuklardan oluşan komisyon.

B: Kadın sorunlarından sorumlu komisyon

C: Erkek sorunlarından sorumlu komisyonu

D: Camilerimiz, Derneklerimiz ve Vakıflarımıza yardımlardan sorumlu komisyon

E: Eğitim, Kültür ve Sanatsal faaliyetlerden sorumlu komisyon

F: Muhtarlarımızdan ve Mahalle temsilcilerimizden oluşan komisyon

G: Sağlık sorunlarımızdan sorumlu komisyon

H: Yatırımdan ve iş alanlarının geliştirilmesinden sorumlu komisyon

İ: Turizm alanları ve turizmin geliştirmesinden sorumlu komisyon

J: Spor dalları ve sporun geliştirilmesinden sorumlu komisyon

K: Çevre Sorunlarından ve bu sorunlara yönelik proje üretmekten sorumlu komisyon.

L: Esnaflarımızdan oluşan komisyon

M: Sosyal ve Kültürel faaliyetlerden sorumlu komisyon

N: Olumsuz alışkanlıkların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışma komisyonu

O: Yöresel ürünlerin geliştirilip pazarlanmasına yönelik çalışma komisyonu oluşturulup, ortak karar alınarak, güzel İlçemizi ve mahallelerimizi hak ettiği yere birlikte getireceğiz.

Bu komisyonlarda isteyen gönüllüler ve yetkin kişiler görev yapacaktır.

2. Türkiye’de birkaç tane olan, Karadeniz sahilinde hiç olmayan Doğa Tarihi Müzesi ve Etnografya Müzesini Kurmak (Tarafımdan Erzincan Kemaliye’ye ve Hacettepe Üniversitesinde iki müzenin kuruluşunda görev yapılmıştır).

Müze için 34 yıldan beri biriktirdiğim ve kolay kolay hazırlanamayacak örnekleri ve tüm birikimimi Araklı’ya bağışlayacağım.
Müzeler 3 ay gibi kısa bir sürede kurulup açılışı gerçekleşecektir.
Kısa sürede açacağımız bu müzeler sayesinde İlçemizi tanıtıp, kısa sürede 200 binden fazla yerli ve yabancı turistleri ilçemizi ve mahallelerimizi ziyaret etmelerini sağlayarak, esnaflarımızın turizmden pay almasına destek olacağız.
Müze girişi Araklı’lı hemşerilerimiz için ücretsiz olacak, dışarıdan gelenlere ücretli olacak şekilde hizmet verip, ilçemize çok önemli ekonomik katkıda sağlayacaktır.
Müze girişlerinden elde edilecek gelirler İlçemizdeki çocuklarımız ve gençlerimizin eğitiminde kullanılacaktır.
(Daha önce yukarıdaki faaliyetlerimi gerçekleştirmek ve bağış yapmak için Belediye başkanlığına resmi yazı yazmama rağmen olumsuz cevap alınmıştır)
Kuruluşunda Aktif Görev Aldığım Müzeler
https://www.google.com.tr/…/ChkIlr…
https://tr.wikipedia.org/…/Prof._Dr._Ali_Demirsoy_Do%C4…
https://gazete.hacettepe.edu.tr/…/turkiyenin_en…

3. Bilim Merkezi:

Fizik, Kimya, Biyoloji ve Mühendislik laboratuarlarından oluşan Bilim merkezini Araklıya kazandıracağız.

Bu sayede çocuklarımızı bilimin içine çekilerek, yeteneklerine göre yetişmeleri sağlanacaktır.

Bu çalışma ile çocuklarımız olumsuz alışkanlıklardan uzak tutulacaktır.

Laboratuarlar 3 ay gibi kısa bir sürede kurulacaktır.

(Daha önce yukarıdaki faaliyetlerimi gerçekleştirmek ve bağış yapmak için Belediye başkanlığına resmi yazı yazmama rağmen olumsuz cevap alınmıştır)

4. Kapsamlı Kütüphane:

Şahsi kitaplarımdan ve Ülkemizin en büyük yayın evlerinden olan Palme Yayın Evinin ilkokuldan üniversiteye tüm kitapları şahsım nezdinde Araklıda açılacak kütüphaneye bağışlanmıştır. Kütüphane geç saate kadar açık olacak olup, kütüphanede ders çalışacak çocuklarımıza çorba, çay ve benzeri ikramlar yapılacaktır.

(Daha önce yukarıdaki faaliyetlerimi gerçekleştirmek ve bağış yapmak için Belediye başkanlığına resmi yazı yazmama rağmen olumsuz cevap alınmıştır)

5. Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim kampları

Uzun yıllardır yaptığım Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim kamplarını (Her yıl binlerce kişi katılıyor) Araklı Belediyesi bünyesinde yaparak, hem ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak hem de Belediyemize parasal kaynak sağlamak hedeflenecektir.

İlçemizdeki tüm çocuklarımız ve gençlerimiz bilim kamplarından ücretsiz yararlanacaktır.

Lise giriş ve Üniversite sınavlarına Çocuklarımızı en üst düzeyde hazırlamak için il dışından da konunun uzmanı eğitmenler ilçemize getirtilecektir.

Yukarıdaki eğitim faaliyetleri göreve başladığımız andan itibaren uygulamaya girecektir.

6. İlçemize ve mahallelerimize değişik branşlardaki bilim insanları çağrılarak konferanslar verilecektir.

7. İlçemiz de Kültür faaliyetlerine önem verilecek

Yılın belli dönemlerinde ilçemizde bulunan tüm sanatçılarımız ve dışarıdan davet edilen sanatçılara ilçemizde konserler verdirilecektir. Şenlikler yapılacaktır. Bu şenlikler yaz aylarında yaylalarımızda da gerçekleştirilecektir. 1. Yıldan itibaren düzenli yapılacaktır.

8. İlçemiz de Spor faaliyetlerine önem verilecek

İlçemizin spor alanlarını genişleterek, spora destek vererek gençlerimizi spora yönlendirmek.

Araklının futbol sahası ve stat sorununu bir yıl içinde çözmek.

9. İlçemizin çevre temizliğine önem verilecek

Çocuklarımızı ve Araklı halkımızı çevre temizliğine yönelik projelerin içine çekmek ve ortak projeler üretmek. İlk aydan itibaren gerçekleştirilecektir.

10. İlçe merkezi ve mahallelerimize yönelik projeler

İlçe merkezi ve Mahallelerimiz için, Avrupa birliği, Dünya Bankası, Kalkınma ajansı ve benzeri kuruluşlara yönelik hibe projeler yaptırmak için öncülük etmek.

Belediye bünyesinde hibe projeleri halkımız adına yazacak profesyonel bir proje yazma ekibi kurmak. İlk üç aylık sürede kurulacaktır.

11. Avrupa birliği ve Dünya Bankası, TÜBİTAK ve Kamu kuruluşları destekli eğitim ve çevre projeleri gerçekleştirmek.

Her yıl periyodik yapılacaktır.

12. Sahil yolunun kenarına ve turistlerin kolayca ulaşacağı bir konumda yöresel ürün pazarını kurmak.

(Bu pazar öncelikle kadınlarımızın olacaktır.) Bir yıl içinde faaliyete başlayacaktır.

13. İlçemizin önünü kapatan sahil yolu nedeni ile yeni sahile çıkış alanları belirlemek, halkımızın kullanımına ve turizme açmak.

14. Kanal Araklı. Karaderenin denize döküldüğü yerden başlayarak ilk etapta 4.5 Km uzunluğunda, daha sonra kaşıkçı köprüsüne kadar 7 Km lik kısım faaliyete sokulacaktır.

5 kişi kapasiteden başlayarak 40 kişilik yolcu teknelerinin rahatlıkla hareket edebileceği Kanal Araklıyı hayata geçirmek.

Projeye 3 ay içinde başlanacak kademeli olarak tamamlanacak, 5 yıllık sürede hedef 4,5 Km lik kısmını tamamlamaktır.

Kanal Araklıdan hareket eden teknelerimiz Yanbolu deresine giderken bu güzergahta Kalecikte mola verecek ve Turizmden oradaki vatandaşlarımızda yaralanacaktır. İkinci güzergah Kanal Araklı Sürmene Arasında olacaktır.

Karaderenin denize döküldüğü bölgede su sporlarına yönelik etkinlikler yılın büyük bir kısmında gerçekleştirilecektir. Kano yarışları, Su bisikletleri gibi faaliyetler yapılacaktır.

Bu proje ile yaklaşık 500 aileye iş imkânı sağlanması planlanmakta ve İlçemizde Turizmin gelişmesine öncülük etmesi hedeflenmektedir.

Bölgede kafeteryalar, yemek yeme alanları ve seyir teraslarıyla doğaya uyumlu yaşam alanları oluşturulacak.

Mahallelerimiz ve yaylalarımıza turist çekebilmek için bu yatırım önemlidir.

Projenin alt başlıkları oldukça fazladır ve burada üzülerek detayına yer veremediğimizi belirmek isterim.

15. Karadere kanyonu, Yeşilyurt’un bulunduğu kanyon, Yanbolu ve Küçükdere bölgeleri projelendirilip, turizme yönelik yatırımlar desteklenecektir.

İlk 1 yıl içinde

16. Araklı’ya özel sanayi bölgesi kapsamında fabrikalar kurulmalı ve en az 5 bin kişinin iş sahibi olması sağlanmalıdır.

(Bu konuda Araklıdaki iş insanlarının desteği ve görüşü alınmıştır).

 

  1. Ve 17. Maddenin bir bölümü bu konu ile irtibatlıdır.

17. İlçemizin kalkınması üretimden geçmektedir bu neden ile “Tarım, Gıda, Hayvancılık, Turizm, Eğitim Kampusu” Kurulacaktır.

Bu kampuste hem üretim yapılacak hem halkımızın daha çok ürün alabilmesi yönünde eğitimleri ücretsiz verilecektir. Halkımıza ücretsiz tohum, fide desteği verilecek, ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması yapılacak, İlçemize özgü markalar oluşturulacak, patentler alınacaktır. Kampuste seracılık faaliyetleri, hayvansal ve tarım ürünlerinin işlenip pazarlanması faaliyetleri yapılacaktır.

Konunun uzmanları ile görüşmeler yapılmış, destek sözleri alınmış, dünyada ve ülkemizdeki örnekleri incelenmiştir.

Bu projenin ilçemiz için hayatı önemi bulunmaktadır. Bu projeler genellikle büyük iller için planlanmış olup bizler bunu ilk kez ilçemizde başaracağız. 1 yıl içinde faaliyete başlayacağız. Tarımda tek yıllık bitkilerde kısa sürede çok yıllık bitkilerde daha uzun zaman içinde ürün alabileceğiz.

18. 5 Büyükbaş hayvan ve daha fazlasını besleyen, 100 Küçükbaş hayvan ve daha fazlasını besleyen hemşerilerimizin sigortalı yapılması sağlanacaktır. Ürettiği ürünler satın alınıp işlenecek ve pazarlanacaktır.

1 yıllık süre içinde

19.Araklıya ve büyük Mahallerimize huzur ve bakım evleri yapılması. Parası olana ücret karşılığı, olmayanlara ücretsiz hizmet verilecektir.

1 yıllık süre içinde

19.Araklıya ve büyük Mahallerimize huzur ve bakım evleri yapılması. Parası olana ücret karşılığı, olmayanlara ücretsiz hizmet verilecektir.

Ayni zamanda yakını olmayan, yakını yanında olmayan ve hastalanan büyüklerimizin kısa yada uzun süreli bakımları yapılacak ve misafir edileceklerdir.

20. Araklı merkezde, Çankaya da ve Yeşilyurt ta olmak üzere üç farklı noktada Mobil aş evi ve halkımızın ürettiği ürünleri satın alma merkezi kurulacaktır.

Yemek yapamayan, yada imkanı olmayan vatandaşlarımız için sıcak yemek servisi evlerine kadar ulaştırılacaktır.

Günlük yemek sayısı ihtiyaca göre belirlenecektir. Hizmete ilk üç ayda başlanacaktır.

Maalesef hepimiz yaşlanacağız ve herkesin çocuğu gelip büyüğünü bakamayacak olduğundan bu konu acilen ele alınacaktır. Gerekirse ücreti karşılığında başka il ve ilçelerden de misafir kabul edilecektir.

21. Çankaya ve Yeşilyurt başta olmak üzere belediyemize ait iş makineleri, hizmet araçlarını ve çalışma arkadaşlarımızın bir kısmını hizmeti kolaylaştırmak amacıyla mahallelerimizde hazır bulunduracağız.

İlçemizin dağınık olması neden ile hizmeti kolaylaştırmak amacı ile İlçemizi farklı merkezlerden yöneteceğiz.

22. Mahallelerde yetişen tüm sebzeler, meyveler, doğal yetişen ürünler Belediye yada ortaklaşa kurulan şirketler vasıtasıyla yerinde satın alınarak işlenmesi ve organik ürün olarak pazarlanması planlanmıştır.

Vatandaşlarımızın ürettiği hiçbir ürün yere dökülüp çürümeyecektir. Bu ürünlere yayla çayından, armut, elma, üzüm, incir, erik, fuska, mizmilak, (diken doruğu), alıç, kuşburnu, ligarba, mart çiçekleri ve benzeri tüm ürünler satın alınıp pazarlanması planlanmıştır.

Arıcılık desteklenecektir.

Araklıya arı evi yapılacak.

Arıcılık faaliyetlerini desteklemek, geliştirmek ve eğitim faaliyetleri yapmak üzere Hacettepe Üniversitemizden meslektaşım Prof. Dr. Aslı Özdemir Özkırım ile görüşülüp desteği alınmıştır.

Büyük ve küçükbaş hayvancılık desteklenecektir.

Hayvansal ürünlerde aynı kapsamda değerlendirilecektir.

Hem mahalle halkımız kazanacak hemde istihdam yaratılacaktır.

Ürünlerimiz için yazık günah çürüdü demeyeceğiz.

Bu konuda halk tarafından bilinmeyen ve tıbbı değeri olan doğal ürünler, tıbbı ve aromatik bitkiler uzmanları tarafından halka tanıtılacak, bazıları üretilecek ve ekonomik olarak değerlendirilecektir.

Bu ürünlerle ilgili gerekli araştırma yapılmış ve yurt dışına dahi pazarlanma yolları araştırılmıştır.

Araklı mahallelerimizde üretilen birçok ürüne patent alınacaktır.

Kooperatiflerin kurulması teşvik edilecektir. 17. Maddede belirtilen kampus te bu faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Bu faaliyetleri gerçekleştirirken çok sayıda akademisyenden destek alınacaktır.

23. Araklı’da çevre ve doğa yeterince bozulmuştur. Bundan sonra yapılacak HES (hidro elektrik santrali), Altın ve diğer maden aramalarına ve benzeri faaliyetlere karşı ilçemizin hakları sonuna kadar korunacaktır. Yanlış olan hiçbir faaliyete göz yumulmayacaktır.

24. Mahallelerimizde her iki ayda bir Ağız Dış sağlı ve genel sağlık taraması yapılacak ve gerekli görülenlerin sağlık kuruluşlarına gitmeleri sağlanacaktır. (Bu çalışma özgün bir çalışma olup yetişmiş çocuklarım ve gönüllü öğrencilerim tarafından yapılacaktır).

25. Vakıflarımızın ve Mezarlıklarımızın bakımı dini bayramlarımızdan önce olmak üzere yılda 4 kez yapılacaktır.

26. Birçok mahallemizin yüksek kesiminde 1916 Rus işgalinden şehitliklerimiz bulunmaktadır.

Bunların bir kısmı restore edilmiş anıt yapılmıştır. (Emeği geçenlere teşekkür ederim) Yapılmayanlar tespit edilerek anıt yapılıp şehitliklerimiz ziyarete açılacak, şehitliklerin dağınık alandaki mezarlarına yürüyüş parkurları yapılacaktır. Geçmişine sahip çıkmayan toplumlar yıkılmaya mahkûmdur.

27.İlçemize Şehit ve Gazi evimiz yapılacak, İlçemiz sınırları içerisindeki tüm Şehitlerimiz ve Gazilerimiz burada belirli bir alanda temsil edilecek, ulaşabildiklerimizin kullandığı eşyalar, hatıratları yaşatılacaktır. Bir yıl içinde açılacaktır.

28. Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı Eğitim kurumlarımıza destek verilecektir. 1. Yıldan itibaren

29. Araklı’ya bir Veterinerlik Fakültesi, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, Tarım, Hayvancılık ve Turizm alanlarında bölümler, Fakülteler açılmalıdır.

Belediye olarak gerekli girişimler yapılacaktır. Trabzon’un en büyük 2. İlçesi olmamıza rağmen bizden küçük ilçelerde Fakülte ve daha kapsamlı yüksek okullar bulunmaktadır. İki ilçemizde Üniversite vardır. Birinci yıldan girişimlere başlanacaktır.

30. Fen Lisesi, Kapsamlı Bilim sanat merkezi Araklıda mutlaka olmalıdır.

Belediye olarak gerekli girişimler yapılacaktır. Girişimlere Birinci yıldan başlanacaktır.

31. İlkokuldan başlayarak sınıflarımız çok kalabalık olup, Okul yetersizliği hat safhadadır. Bu konuda girişimlere öncülük edilecektir. Girişimlere Birinci yıldan başlanacaktır.

32. Köye dönüş desteklenecek ve okullarımızın eğitimine açılmasına destek verilerek, eski yıllara dönüş yolunda adımlar atılacaktır. Girişimlere Birinci yıldan başlanacaktır.

33. İlçemizde çocuklarımızın oyun alanları çok yetersizdir. İlçe merkezinden başlayarak mahallelerimize kadar çocuklarımıza yönelik oyun alanlarını hayata geçireceğiz.

Çok sayıda mahallemize halka açık parklar, oyun alanları ve halı sahalar inşa edeceğiz. Birinci yıldan başlanacaktır.

34. Eski evlerimizin tadilatı yapılması teşvik edilerek, Mimarlar vasıtasıyla ücretsiz projelendirilip restore edilmesi sağlanacaktır.

Eski evlerimiz turizme açılması teşvik edilecektir. Hibe projelerle vatandaşlarımız desteklenecektir. Birinci yıldan başlanacaktır.

35. Mahallelerimizde kapalı olan ve yıkılmaya yüz tutmuş okullarımız restore edilecektir. Birinci yıldan başlanacaktır.

36.Turup ve benzeri alanların turizme kazandırma çalışmaları yapılacaktır.

Turup’a seyir terası kurulacaktır, ilçe merkezinden Turup’a yürüyüş yolları yapılacaktır. Birinci yıldan başlanacaktır.

37. Araklı’nın Tarihi, Biyolojik ve Jeolojik zenginlikleri ortaya çıkarılarak tanıtılacak ve turizme kazandırılacaktır. Broşürler ve kitaplar hazırlanacaktır.

Turizme yönelik yapılacak çalışmalar kesinlikle doğaya uyumlu olacaktır. Yurt içi ve yurt dışı Turizm fuarlarına temsilci gönderilerek ilçemiz tanıtılacaktır. Birinci yıldan başlanacaktır.

38. Mahallelerimizin öncelikle yol sorunu çözülecektir. Yolsuz ev kalmayacaktır. Birinci yıldan başlanacaktır.

39.Mahallelerimize aracı olmayanlar için özellikle gece ulaşım sorunu bulunmaktadır.

Mahallelerimizin ortak noktalarına gece servisleri konulacaktır. Birinci yıldan başlanacaktır.

40. İlçemizde başıboş hayvanların barınması ve yaralı hayvanların tedavilerinin yapılması için merkez kurulması. 6 Aylık sürede yapılacak

41.Durmuş soy ismini taşıyan hiçbir yakınım belediye ve iştiraklerinde çalıştırılmayacak, işe alınmayacaktır.

Her vatandaşa iş temini yönünde maksimum çaba sarf edilecektir. Bir kardeşimiz aç iken bizlere uyku olmayacaktır.

42. Belediyemize ait hiçbir aracı özel amaçlar için kullanmayacağız.

43. Belediyemizin imkanlarını öncelikle ihtiyaç sahiplerine yönelik kullanacağız.

44. İlçemizde kangren olmuş tüm sorunları çözmek için gerekiyorsa uyumadan çalışacağız, güveni sağlayacağız, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmadan iç huzuru sağlayacağız.

45. Araklı ilçemizi Türkiye de 462. sıradan ilk 100 ilçe arasına, Trabzon’da 11.. sıradan 1. sıraya taşıyacağız. 5. Yıllık çalışma sonunda

46. Üzülerek belirtmeliyim ki; ülkemizin en çok yağış alan bölgesinde ilçemizin birçok mahallesinde halen daha su sorunu yaşanmaktadır.

Bu sorun kısa sürede ortadan kaldırılacaktır. Her ne kadar büyük şehir belediyesi sorumluluğunda olsa da bizler yaptırım gücü olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız ve çözüm üreteceğiz.

47. Başta Karadere kanyonu olmak üzere, tüm vadilerimizde ve yaylalarımızda vatandaşlarımızın oturup zaman geçireceği alanlar oluşturulacak, seyir terasları yapılacaktır.

Ağnas ve Bifara hanlarından başlayarak tarihi ipek yolu üzerindeki köprüler ve çevresinin aslına uygun restorasyonu yapılacak, örnek un değirmenleri inşa edilecek, geçmişin izleri gün yüzüne çıkarılacaktır. 1. Yıldan başlayarak faaliyetlere devam edilecektir.

48. İlçemiz sınırları içerisindeki tüm kalelerin aslına uygun restorasyonu için girişimde bulunulacak, belli başlı kalelerimize yürüyüş yolları yapılacaktır.

49. Mahallerimizde heyelan bölgeleri bulunmaktadır, Bazı vatandaşlarımızın evleri heyelan alanlarının üzerinde ve yakınındadır.

Küresel ısınmanın da etkileri ile gelecekte oluşacak düzensiz yağışlar heyelanları tetikleyecek ve beklenmedik sonuçların oluşmasına, can ve mal kayıplarına sebep olabilecektir. Bu nedenle ilgili kurumlarla iletişime geçilerek heyelanlar oluşmadan önleyici tedbirlerin alınması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

50. İlçemizin deniz seviyesinde olması ve çoğunlukla Karaderenin taşıdığı malzeme üzerine inşa edilmesi, alt yapı çalışmaları yapılırken bu duruma dikkat edilmemesi nedeniyle aşırı yağmurlarda ilçe merkezini, mahallelerimizi ve birçok esnafımızın iş yerini su basmaktadır.

Bu konu ilçemiz açısından hayati önem taşımaktadır. Konunun uzmanları ile çözüm üretilecektir. Uzun süreli çalışma gerektiren bir konu olup özellikle ilk etapta şehir merkezi sorunu çözülecek, zaman içerisinde tüm mahallelerimizde bu çalışmalar yapılacaktır.

51. Komşular arası ve aile içi uyuşmazlıkları çözmek amacıyla halkın güvenini kazanmış hemşerilerimizin görev yapacağı arabulucu sistemini hayata geçireceğiz. 1. Aydan itibaren faaliyet yapacaktır.

52. Olumsuz alışkanlıkların düzeltilmesine yönelik özel projeler gerçekleştireceğiz. 1. Aydan itibaren

53. İlçemizde İşsizlik, eğitim, sosyal, olumsuz alışkanlıklar nedeni ile farklı illere Trabzon’a ve farklı ilçelere göç eden tüm kardeşlerimizin İlçemize dönmeleri için uygun şartları oluşturacağız.

Yapacakları projelerde her türlü kolaylığı sağlayacağız, teşvik edeceğiz. Bende Araklıda, Değirmencik mahallemde yaşayacağım.

54. 5 yıl görev yapmak benim ve benim gibi düşünen kardeşlerim için yeterlidir. Bu nedenle sizlerden sadece 5 yıl istiyoruz.

55. Sizlerle birlikte Araklı ilçemizi yönetmeye başladığımızda açılış toplantımızı Taşönü Çöp tesisi ve vahşi depolama alanında gerçekleştireceğiz.

Yasal olarak taşınması için mahkemeye verdiğim Taşönü Çöp tesisini oradan taşınana kadar mücadelemiz sürecektir. İnsan sağlığından daha değerli hiçbir şey yoktur. Çöp tesisi ve vahşi depolamayı uygun yere taşıttıracağız.

Yukarıda belirttiğim çalışmalar sizlerin katılımıyla gerçekleşecek ve yeni projeler eklenecektir. Öncelikle verilen sözler tutulacak ve söz verilip yapılmıyor imajı ortadan kaldırılacak, bozulan güven ortamı tahsis edilecektir.

Belirttiğim projeleri geniş katılımlı Araklı sevdalıları ile birlikte yapmanın mümkün olduğunu biliyorum.

Her konu direkt Belediye ile yapılamayacağından birlikte Araklı için çalışır isek tamamını çok rahatlıkla başarabiliriz.

Çok zor bir yola girdiğimizin farkındayız ancak, idare lambasıyla başladığım eğitim hayatımda, ülkemizin en iyi Üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesinde bir akademisyen olarak güzel ve özel projelere imza attığımı söyleyebilirim.

Yukarıda planladığımız projeleri hayata geçirdiğimizde İlçemiz Ülkemizin yaşanacak en güzel yeri, sahilin incisi olacaktır.

Yukarıda belirttiğim projeler için Araklı ve Araklılıların imkanları yeterlidir.

Araklı sevdası siyasetin üzerindedir.

Farklı görüşe sahip tüm Araklılıları birlikte Araklı için çalışmaya ve sizleri benimle iletişime geçmeye davet ediyorum.

Bizi Arayın

0532 511 25 02

Bize Yazın

yusufdurmus111@gmail.com yusufd@hacettepe.edu.tr